Tartu koos Lõuna-Eestiga on Euroopa kultuuripealinn 2024, kandes juhtmõtet Ellujäämise Kunstid.
Õhina Õpitoa projekt “Kunstide kolmnurk” kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. Kokku toimub 3 töötuba, millest Räpituba 14.09 on mõeldud ainult noortele. Kohad on piiratud!
Meie projekti on kaasatud räppar AG, kunstnik Marika Maramaa, keraamika juhendaja Monika Zirkel, laulja Airi Vipulkumar Kansar ja teised üllatajad.
Esimeseks sündmuseks 14.august , 21.august ja 04.september on töötuba ” Taimetrükk savisse”. Kohti on 12 inimesele ja kõik kohad täitusid kiiresti. Esimene kohtumine 14.08 oli vägev, sest meie projekti “Kunstide kolmnurk” algust tuli tervitama Tartu 2024 meeskonnast programmiliini Inimene ja Oskused juht Jaan Ulst
Esimest keraamika töötuba juhatas sisse
Margit Järvik, kes jagas meile häid mõtteid taime tarkustest ja taimeväest.
Keraamika töötuba juhendas Monika Zirkel ja abis oli Õhina Õpitoa perenaine
Krista Käremaa. Loodus annab meile suvisel ajal palju inspiratsiooni ja osalejad salvestasid mustrid savisse. Valmisid kaunid esemed, mis viimasel korral glasuuritakse. Osalejad valivad oma tööde hulgast sobiva ja annetavad ka heategevuse organisatsioonile Minu Unistuste Päev keraamikat.
Teine töötuba “Kultuuride dialoog-meelerahu mandala maalimine” toimus 25.08.24 Osalejatele täiesti tasuta, ootasime kultuuri-, muusika- ja kunstihuvilisi.
Eesmärk läbi viia tasakaalustatud vaimne tegevus ja eneseväljendus läbi maalimise sai tädetud.
Sündmuse kirsiks oli laulja
Airi Vipulkumar Kansar inspiratsioonikõne ja lauludega. Airi viis meid mandala maailma, India kultuuri ja erinevatesse usunditesse ning kokkuvõttes järeldasime, et meie väikeses Eestis on kõik olemas, et tunda end õnneliku ja rõõmsana. Airi jagas enda ellujäämise kunsti, milleks on talisuplus. Kuulsime lugu, kuidas see alguse sai ja mida on vähemalt 4 hooaega juba harrastanud. Veendusime, et Airi on väga hea kõneleja, laiade teadmistega ja lugusid jaguks terveks pikaks päevaks.
Kogu selles võimsas energias algas mandala maalimine. Kõik töövahendid oli valmis pannud juhendaja kunstnik
Marika Maramaa ja igaüks valis endale sobiva maalimise koha. Ilmataat soosis meid, kinkis imeilusa suvise ilma koos tuulega. Võimalus oli maalida nii toas kui õues. Olid nii pered lastega kui eakamaid, päris algajaid kui harrastajaid.
Koos juhendaja kunstnik
Marika Maramaaga panime järgmisel päeval üles maalitöödest näituse
Tartu Kaubamaja II korrusele ilusasse valgesse avatud ruumi. Soovitan külastada, näitus on üleval kuni 25.09.24.
Mandala töötoa osaleja Merike Roosaare kirjutas ka luulelise poeemi:
“Õhina õpitoas põnevad ajad, ees ootab mandala maalimistund.
Rahvas on põnevil – kokku on tulnud mõnus seltskond “parajalt segaseid”.
Saabunud kohale pealinnast kuulsus Airi Vipulkumar Kansar,
kes huvitavas jutuvadas jagab ellujäämislugusid eri rahvaste kultuuridel.
Maalikunstnik Marika annab juhiseid mandala maalimise kohta,
seltskond sibab agaralt värvide ja molbertide vahel,
segades värvikombosid kokku, et oma hingeseisund tõmmata pintsliga mandalaks ajalukku.
Keskendunud ilmed ja pintslite kahin,
voogavad kirevad värvid, kujunditest read,
õhus on loomingu hõngu tunda ja tasakesi tiksub südasuvine aeg.
Möödubki kohtumisaeg
ja kodupoole sõites kummitab
Airi laululoost – tahan lennata aga mtte eriti kõrgelt.
Aga, meie hüpe sai kõrge , Tartu Kaubamaja koridori seintele! “
Kolmas sündmus räpituba AG-ga 14.09.24 kell 15
Kuidas panna noored räppima? Seda teab noorte hulgas populaarne räppar
AG
Imelisel soojal laupäeval, toimus räpihuvilistele põnev tasuta sündmus Tartu lähedal Õhina Õpitoas. Räppar Silver Orissaar ehk artistinimega AG viis läbi räpitoa, eesmärgiga panna noored räppima. Huvilised hakkasid juba varakult kogunema. Osalejate hulgas oli noorim 8 aastane ja vanim 17 a., enamus oli Tartu lähedalt nii Lähtelt, Kõrvekülast, Raadilt kui Varalt. Võid julgelt teada anda kommentaaris, kus kandist kohale tulid!!!
AG sai osalejatega tuttavaks ja saime teada, et päris mitmed tegelevad juba muusikaga, paar osalejat teadsid kindlat, et tahavad lauljaks ja räppariks saada.
Räppar AG jagas oma artistiks kujunemise lugu, rääkis ka mõne piinlikuma seiga esinemisest, mis kokkuleppel jääb Õhina Õpitoa seinte vahele. Innustust ja julgust said lapsed kuhjaga, kuulsid ka räppar AG lugu „Oks laiali“. Seejärel osalejad gruppides hakkasid mõtlema ning kirja panema uue räpiloo sõnu. Laste mõte jooksis hästi, kirja said päris ägedad mõtteread, luuleread. Koos valiti sobiv muusika taustaks. Ja oligi aeg hakata usinalt kokku harjutama, et saaks ühine lugu.
Refrääniks sai:
„Kultuuri ja tarkust,
meile meeldib Tartu!“
Ja nii üks uus äge räpilugu sündiski.
Lõpetuseks toimus ka Õhina Õpitoa õuel artistiga pildistamise ehk šelfide voor.
Kõik said rõõmsalt uue kogemuse võrra rikkamana kodu poole minna.
Suur aitäh fotograaf Kaisu Lehtrand, väga head ülesvõtted jäävad meenutama seda ägedat sündmust!
JUULIS
08.07 kell 12 said lapsed jälle loomemaske teha. Esimesel korral läbi viidud töötuba oli väga põnev ja kahjuks kõik soovijad ei mahtunud gruppi, seega tegime seda taas. Seekord ei olnud projekti toetust ja osaleja tasus täissumma.
03.07 kell 18 toimus töötuba “Isikupärase lõhnaõli loomine” Kohad täitusid.
JUUNIS avalikud töötoad:
- 09.06 kell 12 õpetas Maria Lillepruun tegema luksuslikke mixed media kaarte, lisati ruumilised kaunistused ja käsitöölilled. Mitmekihilisus, dekoori kompositsioon ja segatehnikad, mis aitavad väga erinevaid kaunistusi harmooniliseks tervikuks ühendada.
Iga osaleja tegi luksusliku dekooririkka kaardi ja šokolaaditasku.
- 14.06 lastele- loomamaskide valmistamine. Seekord olid oodatud Tartu valla Kõrveküla ja lähipiirkonna lapsed. Hunt, kass, koer või jänes ? Loomamaski valmistamise töötoas valmisid erinevatest materjalidest põnevad maskid.
Võimalus soetada kinkekaarte e-poest.
13.04 on Õhina Õpitoa sünnipäev, nüüd siis juba 6 aastane!
Kaunist uut 2024 aastat!
Õhina Õpitoal on valminud erinevaid käsitöö tooteid, kui on soovi soetada tooteid, palun vaata e-poodi!
♥ ♣ ♥
14.12.2023 toimus aasta viimane avalik töötuba: Kaunid sojavahaküünlad ja seebid. Koolitust rahastati ESF programmist „Täiskasvanuhariduse edendamine ja õppimisvõimaluste avardamine“. Seega oli osalemine tasuta. Kokku osales 11 inimest.
Osalustasu 22 eur/kord, sisaldab materjale (1kg savi), töövahendeid, esemete 1x põletamist ahjus ja juhendamist. Talvisel perioodil ootame seltskondi või gruppe alates 5 in. Kirjutage oma soovist: krista@ohinaopituba,ee